eko zwmywanie naczyn

Ekologiczne zmywanie naczyń. Jak dbać o wielorazowe butelki i kubki? 

Czyszczenie butelek i kubków wielorazowych może rodzić wątpliwości. Czym myć naczynia? Czy można je włożyć do zmywarki? Co zrobić, by służyły dłużej? Pytania się mnożą, na szczęście my znamy na nie odpowiedź! Dowiedz się, jak sprawić, by mycie naczyń było skuteczne, wygodne i… ekologiczne. Bo to, co robisz dla środowiska, wcale nie musi kończyć się na zakupie wielorazowych butelek i kubków.

Czym myć naczynia wielorazowe? 

Używając ekologicznych butelek i kubków, każdego dnia dbasz o planetę. Czy jednak pamiętasz o niej przy zmywaniu naczyń? Jeśli nie – nic straconego – możesz zacząć od dzisiaj! 

By utrzymać nawet najbardziej zabrudzone akcesoria w czystości, wcale nie potrzebujesz środków z długą listą chemicznych składników. Zatruwają tylko wody. Podrażniają skórę. Do tego agresywnie działają na same butelki i kubki. Pozwól im odejść do lamusa i postaw na proste, naturalne rozwiązania. 

W Moja Butelka w kategorii szczotki i czyszczenie znajdziesz eko środki czystości i akcesoria (takie jak naturalna szczotka do czyszczenia butelek), dzięki którym zmywanie naczyń wielorazowych zapewni Ci minimum wysiłku i maksimum skuteczności. Równie dobrze domowy ekologiczny płyn do mycia naczyń możesz jednak wykonać samemu. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak go zrobić. 

Jak myć naczynia? 

Podstawową zasadą czyszczenia butelek i kubków jest regularność. Przetrzymywanie przez długi czas pozostałości po napojach sprzyja bowiem namnażaniu się bakterii. Dlatego zawsze po powrocie z pracy, treningu czy spaceru nie zwlekaj ze zmywaniem naczyń. 

Kubki i butelki wraz z korkiem lub pokrywką możesz czyścić zarówno ręcznie (najlepiej w misce lub jednej komorze zlewu), jak i w zmywarce (choć – uwaga – nie wszystkie modele się do tego nadają!). W każdym przypadku upewnij się, że temperatura wody nie jest zbyt wysoka dla danego naczynia. Dla przykładu butelka Retap nie boi się nawet wrzątku, ale już Closca Glass Grey znosi temperaturę do 80 st. C, a Yuhme – tylko 70.  

Zmywarka

Jeśli masz zmywarkę, z pewnością ucieszy Cię, że możesz w niej umyć naczynia z większości materiałów. Kubki i butelki tritanowe, szklane, silikonowe oraz z polipropylenu śmiało stawiaj na najwyższą półkę zmywarki i pozwól jej zająć się resztą. Uważaj jedynie na butelki termiczne ze stali nierdzewnej oraz Yuhme, bo automatyczne zmywanie naczyń zdecydowanie im nie służy. Pierwsze mogą utracić zdolność utrzymywania temperatury napoju. Drugie najpewniej uszkodzą się w wysokiej temperaturze.

Wskazówka: By zadbać o środowisko, myj wielorazowe naczynia z innymi, starając się maksymalnie wypełnić zmywarkę. Do czyszczenia butelek i kubków wybierz ekologiczne tabletki do zmywarki na bazie naturalnych składników. Możesz je kupić lub wykonać samodzielnie. W tym celu wymieszaj po 1 szklance boraksu i sody kalcynowanej z połową szklanki soli i ¾ szklanki soku z cytryny. Mieszankę umieść w pojemniku na kostki do lodu i odczekaj dobę, aż wyschnie. 

Tabletki do czyszczenia butelek – prosty sposób na zmywanie naczyń

Jeśli nie masz zmywarki lub możliwości, aby z niej skorzystać, pozostaje Ci ręczne mycie naczyń. Maksymalnie ułatwią Ci je tabletki czyszczące do butelek Kambukka. Perfekcyjnie usuwają najtrudniejsze zabrudzenia na powierzchniach z tritanu, stali nierdzewnej oraz polipropylenu. Do tego skutecznie rozprawiają się z nieprzyjemnym zapachem. 

Jak myć naczynia za ich pomocą? Po prostu wlej do kubka lub butelki gorącą wodę, wrzuć do środka 1 tabletkę, a po 30 min wylej zawartość i dokładnie wypłucz wnętrze. Będzie lśnić jak nowe! 

Naturalne środki czystości DIY, czyli eko mycie naczyń

A czym myć naczynia, jeśli nie masz przy sobie tabletek? Sięgnij po domowe środki czystości! Do czyszczenia butelek i kubków świetnie sprawdza się soda oczyszczona, której być może używałeś dotąd tylko do wypieków. Wystarczy wlać do naczynia gorącą wodę, wsypać łyżkę sody i wymieszać, a następnie pozostawić na kilkanaście minut. 

Możesz też wypróbować przepis na ekologiczny płyn do mycia naczyń z 30 g płatków mydlanych, 300 ml wody i kilku kropel olejków eterycznych. A może nie wiesz, jak myć naczynia, by pozbyć się z dna butelki lub kubka trudnego do usunięcia osadu? Nic prostszego! Wystarczy, że zasypiesz go ziarenkami ryżu i zalejesz powstałą warstwę octem. 

Wskazówka: Mieszanka sody, octu i mydła z kilkoma kroplami olejku eterycznego z powodzeniem posłuży nie tylko do czyszczenia butelek i kubków, ale też innych naczyń, sprzętów oraz powierzchni w kuchni. Rozpuść 10 g płatków mydlanych w 500 ml gorącej wody, dodaj po 1 łyżce sody oczyszczonej oraz octu jabłkowego, wlej 3-4 krople dowolnego olejku (np. z drzewa herbacianego) i korzystaj z domowego płynu do mycia naczyń przez długi czas. 

Eko szczotka do czyszczenia butelek i inne akcesoria

Ręczne mycie naczyń, szczególnie gdy zabrudzenia są intensywne, nie może obejść się bez dodatkowych akcesoriów. Najlepiej postawić na gąbki i szczotki wykonane z naturalnych materiałów (np. lnu, konopi, loofah). Ich odpowiedniczki z tworzyw sztucznych gromadzą bowiem ogromne ilości bakterii (czy wiesz, że może być ich więcej niż na desce sedesowej?). Do tego uwalniają do wód cząstki mikroplastiku.  

Ważne, by myjki miały miękką strukturę która nie zarysuje powierzchni naczynia. Możesz stosować je tylko z gorącą wodą lub z dodatkiem któregoś z opisanych wyżej naturalnych detergentów. Pomoże Ci to jeszcze dokładniej wyczyść ścianki naczynia. 

Kubki wielorazowe wygodnie umyjesz za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki. Jeśli natomiast regularnie korzystasz z butelek, naturalna szczotka do butelek Ragsy, powinna często trafiać w Twoje ręce. Ma stelaż ze stali, rączkę z drewna bukowego i włosie wykonane z odpadów powstałych przy obieraniu kokosów. Dzięki elastycznej konstrukcji dopasowuje się do naczynia i dokładnie oczyszcza jego wnętrze, nie powodując uszkodzeń. Nie chcesz inwestować? Wybierz butelki Kambukka albo Liewood oraz wielorazowe słomki Ragsy i MB, a czyściki do nich otrzymasz w zestawie! 

Jak ekologicznie zdezynfekować butelki? 

Co jakiś czas warto dodatkowo przeprowadzić zmasowany atak na mogące się zagnieździć w naczyniach drobnoustroje. Doskonale poradzi sobie z nimi płyn dezynfekujący z octu. Wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Możesz więc mieć pewność, że po jego zastosowaniu naczynie będzie w pełni higieniczne. Co więcej, pozostanie w dobrej kondycji na dłużej. 

Jedyne, co musisz zrobić, to wsypać do zalanej gorącą wodą butelki 2 łyżki octu. Następnie wymieszaj całość i pozostaw na minimum 30 minut. Na końcu dokładnie spłucz i zaczekaj aż naczynie wyschnie. 

Wskazówka: Możesz również wykorzystać ocet do sprzątania. Za jego pomocą wyczyścisz umywalkę, prysznic, sedes, podłogę. Skutecznie usuniesz kamień. Wykonasz też z niego ekologiczny płyn do płukania tkanin, który dodatkowo zadba o kondycję pralki. Dla wzmocnienia efektu czyszczenia i uzyskania ładnego zapachu, warto dodać do preparatu kilka kropel olejku eterycznego. 

Jak myć naczynia, by usunąć nieprzyjemny zapach z butelki? 

Czasem, kiedy butelka zostanie niedokładnie wysuszona lub wyczyszczona, pojawia się w niej nieprzyjemny zapach. Również w tym przypadku do akcji wkraczają niezastąpione tabletki czyszczące Kambukka oraz soda oczyszczona. 

Zamiast nich z problemem skutecznie rozprawi się też woda utleniona. Najpierw wymyj i wypłucz naczynie. Następnie wlej do niego 60 ml wody utlenionej, zamknij, energicznie wstrząśnij i znowu wypłucz. Przykry zapach powinien zniknąć. 

Jak dbać o butelki i kubki?

Ekologiczne mycie naczyń i dezynfekcja to jednak nie wszystko, by zachować wielorazowe naczynia w dobrej kondycji i higienicznym stanie. Chcąc zapobiec namnażaniu się bakterii, po czyszczeniu butelek i kubków, postaw je do góry dnem na suszarce lub bawełnianej ścierce i zaczekaj, aż wyschną. Nieużywane przechowuj otwarte w suchym, ciemnym miejscu. Gdy natomiast z nich korzystasz, postępuj zawsze zgodnie z zasadami użytkowania danego modelu. Dla przykładu butelek ze stali nierdzewnej nie powinno się przechowywać na słońcu, wkładać do piekarnika i kuchenki mikrofalowej ani myć wybielaczem. 

Jak widzisz ekologiczne zmywanie naczyń wielorazowych to bułka z masłem nawet dla największych leniuchów. Wypróbuj nasze sposoby na to, jak myć naczynia, a Twoje butelki i kubki będą zawsze czyste, świeże i higieniczne. 

Możliwość komentowania została wyłączona.