jaką słomkę wielorazową wybrać

Jaką słomkę wielorazową wybrać?

Butelki i kubki wielokrotnego użytku od kilku lat podbijają światowy rynek rozprzestrzeniając ideę zrównoważonego rozwoju i stylu życia less waste. A słomki wielorazowe depczą im po piętach! Od dłuższego czasu możemy zauważyć, że coraz więcej  polskich restauracji, kawiarni i klubów rezygnuje z plastikowych słomek, na rzecz ich metalowych, szklanych czy papierowych zamienników.

Koniec plastikowej ery w Europie 

Gdy Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę plastikową w marcu 2019 roku, według której będziemy stopniowo odchodzić od nieprzetwarzalnego plastiku, w Europie zawrzało od ekscytacji. Nareszcie nadchodzi odgórny zakaz produkcji najczęściej używanych jednorazowych plastikowych produktów, które zwykle już po kilku minutach użytkowania trafiają do śmieci.

Od 3 lipca 2021 roku obowiązuje zakaz korzystania na terenie Unii Europejskiej z plastikowych talerzyków, słomek, sztućców, patyczków higienicznych oraz styropianowych kubków i pojemników na jedzenie*. A to dopiero pierwszy krok w stronę czystego środowiska! Na kolejne lata zaplanowane są kolejne ograniczenia, np. od 2025r. każda butelka plastikowa będzie musiała być wykonana w 25% z przetworzonego wcześniej materiału.

Circular Economy rządzi!

Zmiany, które niedługo wejdą w życie wynikają z przyjęcia przez UE modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy). Co to znaczy? Tworząc nowe produkty będziemy korzystać z przetworzonych wcześniej towarów, po to by ograniczyć zużycie surowców i produkcję śmieci. Dzięki temu ograniczymy też emisję i utratę energii. Koło się zamyka, a my w zrównoważony sposób korzystamy z nowego kubeczka do kawy ☺

metalowa słomka wielorazowa

My już pijemy sok przez metalową słomkę! Nie czekamy na wejście dyrektywy w życie

Słomki i inne wielorazowe produkty cieszą się dziś popularnością w Polsce. To znaczy, że wiele z was świadomie stawia na zrównoważone zmiany. Nie potrzebujecie odgórnego zakazu, by porzucić swoje nie ekologiczne przyzwyczajenia. Już wcześniej rozumieliście, że  biorąc do pracy wodę w szklanej butelce, ograniczasz produkcję śmieci plastikowych i spożywasz zdrową wodę bez mikrocząsteczek plastiku.

Ranking 5 najlepszych słomek wielorazowych na długie lata 

Słomki wielorazowe są niedrogim gadżetem. Zwykle sprzedawane są w zestawie kilku sztuk z dołączoną szczotką czyszczącą. Ich ceny wahają się w granicach 5-13zł za sztukę. Na rynku dostępne są głównie słomki metalowe, szklane, silikonowe, bambusowe. Przygotowaliśmy dla was ranking 5 najlepszych propozycji słomek wielorazowych ☺

  1. Szklana słomka Rags’y 

To elegancka i bezpieczna słomka wielorazowa z niezwykle trwałego szkła borokrzemowego, więc łatwo jej nie stłuczesz. Idealna do świeżej wody, ulubionego  koktajlu lub drinka. Nie wchodzi w rekcje z napojem, więc nie przejmuje jego smaku  ani koloru. Można ją śmiało myć w zmywarce. W 100% podlega recyklingowi, a szkło  można przetwarzać w nieskończoność!

  1. Słomka ze stali nierdzewnej Rags’y 

Jeden z pierwszych zamienników jednorazowej plastikowej słomki na rynku. Jest  produkowana z najwyższej jakości stali nierdzewnej, gatunku 304, który jest  wykorzystywany w przemyśle cytrusów i soków owocowych. Nie wchodzi w reakcje z  kwasami utleniającymi, więc możesz bez obaw pić przez nią świeżą wodę z cytryną  lub ulubiony sok jabłkowy z miętą. Słomka uwielbiana przez branżę gastronomiczną dzięki swojej długowieczności. Nie traci swoich właściwości przy czyszczeniu w  zmywarce i wyparzarce. Stal, podobnie jak szkło jest w 100% podlega recyklingowi i  można ją przetwarzać w nieskończoność.

  1. Silikonowa słomka SqueakyCleanStraw ™ 

Marka Hip proponuje nam niezwykłą słomkę silikonową, którą możesz rozwinąć i dokładnie wyczyścić. Może ją także bezpiecznie myć w zmywarce. Słomki  produkowane są w pięknych, żywych kolorach. Wybierz zestaw, który najlepiej wyrazi  ciebie. Co powiesz na pudrowy róż? Musicie wiedzieć, za każdy kupiony zestaw marka  Hip finansuje usunięcie 50 jednorazowych plastikowych słomek z lokalnych akwenów  wodnych! Czytaj więcej na https://be-hip.com/pages/give-back.

  1. Bambusowa słomka 

Produkowane ręcznie słomki bambusowe są doskonałą propozycją dla wielbicieli idei  Zero Waste. To jedne z najtańszych słomek wielorazowych na rynku. Są w całości biodegradowalne. Każda ze słomek ma niepowtarzalny rozmiar, wygląd i kolor,  ponieważ powstaje z naturalnego bambusa. Marka MB do każdego zestawu słomek  dołącza specjalną szczoteczkę do czyszczenia słomek.

  1. Husky Home Wild Grass – 100% Zero Waste!

Jedna z najbardziej ekologicznych słomek na rynku. Co prawda do użytku  jednorazowego, ale jest takim odkryciem, że nie mogliśmy o niej nie wspomnieć! Ta  w 100% biodegradowalna słomka powstaje z łodygi dziko rosnącej azjatyckiej rośliny  zwanej „Wild Grass”. Po ścięciu łodygi, jest oczyszczana i poddawana termicznej  obróbce, by móc bezpiecznie spełniać swoją rolę na naszych stołach. Słomka jest  jednorazowa, a po zużyciu można ją wrzucić do kompostownika! Nie mięknie i nie  zmienia kształtu podczas picia napojów, tak jak dzieje się to z jednorazową słomką  papierową. Słomka Husky Home jest idealnym przykładem zrównoważonego  wykorzystania surowców naturalnych.

Niedozobaczenia plastikowa jednorazowa słomko! 

Niecierpliwie odliczamy czas do definitywnego końca jednorazowych słomek z  plastiku na świecie. Unia Europejska wykreśla je z naszej gospodarki na dobre. Ten ruch na  pewno będzie miał wpływ na decyzje w sprawie zmian w produkcji nieprzetwarzalnego plastiku na innych kontynentach.

Plastikowe słomki będą powoli znikały z naszego otoczenia, a zastępujące je słomki wielorazowe będą podbijały nasze kolacje i imprezy domowe. Więc, która słomka najlepiej spełnia twoje oczekiwania?

*Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i rady w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych  produktów z tworzyw sztucznych na środowisko: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/PE-11-2019-REV-1/pl/pdf

Możliwość komentowania została wyłączona.