co ile wymieniać filtr w butelce filtrującej

Co ile wymieniać filtr w butelce filtrującej? 

Korzystając z butelki filtrującej wodę z kranu, pamiętaj, by zwrócić uwagę na to, jak często wymieniać filtr. Producent najczęściej wskazuje czas użytkowania, po którym należy wymienić wkład butelki filtrującej. W praktyce nie chodzi głównie o czas, przez jaki korzystasz z filtra do wody, ale o ilość wody, którą filtrujesz za pomocą wkładu węglowego, poziomu jej zanieczyszczenia i budowy samego filtra.

Zatem jak często wymieniać filtr w butelce? To zależy od kilku kwestii:

  • poziomu zanieczyszczenia wody, którą filtrujesz 
  • ilość wody 
  • z czego zrobiony jest filtr 

Poziom zanieczyszczenia wody, a działanie filtra 

Wydajność filtra w butelce filtrującej w dużym stopniu zależna jest od ilości niepożądanych składników, które zawiera. Im więcej zanieczyszczeń w wodzie z kranu (np. jonów chloru, drobinek  rdzy) tym więcej musi pochłonąć filtr. Im więcej pochłania, tym szybciej traci swoje właściwości. Producenci butelek filtrujących zwykle określają wydajność filtra zarówno w dniach użytkowania, jak i w litrach wody, którą ma filtrować. Niektórzy z nich informują o przyjętej jakości wody do obliczeń wydajności filtra. Najczęściej jest to woda średniej jakości.

Jak określić poziom zanieczyszczenia kranówki? Woda, którą pobieramy z kranu jest regularnie badana przez Państwową Inspekcję Sanitarną, pod kątem występowania bakterii, zawartości minerałów, zanieczyszczeń. Dzięki temu możesz mieć pewność, że woda, którą wypełniasz swoją butelkę filtrującą jest czysta i nie obciąża działania jej wkładu w dużym stopniu.

Ile wody może oczyścić jeden filtr w butelce filtrującej?

Jeśli filtrujesz jedynie wodę z kranu, możesz przyjąć, że woda, z której korzystasz zawiera niewiele  zanieczyszczeń. Dzięki temu wydajność filtra będzie zbliżona do zapewnień producenta. Wkłady do  butelek filtrujących produkowane są w duchu idei less waste, dlatego z pojedynczego filtra możesz korzystać nawet przez cały miesiąc. Niektóre filtry, np. filtr węglowy z bambusa BU Water, skutecznie  oczyszcza wodę aż do 3 miesięcy!

Ile litrów wody jest w stanie oczyścić pojedynczy filtr do wody? Z założenia, jeden filtr ma zapewnić nam miesięczne zapotrzebowanie na wodę. Każdy z nas pije wodę w swoim tempie. Zależnie od  naszej aktywności, temperatury, zdrowia pijemy różne ilości wody. Według Europejskiego Urzędu ds.  Bezpieczeństwa Żywności dzienne spożycie wody przez dorosłą kobietę wynosi 1,6 l, a mężczyznę – 2  l. W praktyce jeden filtr węglowy może oczyścić od 120 l do 150 l wody.

Jak działa filtr węglowy?

Filtr węglowy powstaje w 100% z naturalnego tworzywa, więc jest w pełni bezpieczny dla naszego  zdrowia. Zwykle produkowany jest z węgla drzewnego, kamiennego lub węgla z łupiny kokosa.  Swojej porowatej budowie zawdzięcza właściwości wiążące, dzięki czemu zatrzymuje na swojej  powierzchni niepożądane cząsteczki znajdujące się w wodzie z kranu. Zatrzymuje chlor, pochłania  zapach i smak.

Oszczędności przy korzystaniu z butelki filtrującej 

Korzystając z butelki filtrującej, przede wszystkim oszczędzasz środowisko naturalne. Rezygnujesz z  jednorazowego plastiku, z którego będziesz korzystać zaledwie przez jeden dzień, a jego rozkład  będzie trwał nawet do 1000 lat

Według naszych obliczeń, filtrowanie wody z kranu jest o 76% tańsze w porównaniu do picia wody  butelkowanej. Biorąc pod uwagę koszt butelki filtrującej i roczne zapotrzebowanie na wymienne  filtry, możesz oszczędzić nawet do 700 zł w ciągu roku. Na temat oszczędności, które niesie ze sobą butelka filtrująca pisaliśmy w artykule Jak działa butelka filtrująca? Czy warto z niej korzystać? 

Zmieniaj filtr regularnie, wraz zaleceniami producenta 

By móc w pełni cieszyć się smaczną i świeżą wodą z kranu, pamiętaj o regularnej wymianie filtra w swojej butelce filtrującej. Butelki filtrujące powstały z potrzeby ograniczenia produkcji jednorazowego plastiku, więc filtr powinien starczyć przynajmniej na miesiąc użytkowania. Czytaj uważnie zalecenia producenta, by dowiedzieć się ile litrów wody może bezpiecznie oczyścić filtr w twojej butelce.

Możliwość komentowania została wyłączona.