butelka wielorazowa jaką wybrać

Butelka wielorazowa – Jaką wybrać?

Decydując się na zakup ekologicznej butelki wielorazowego użytku, stawiasz na zdrowy i zrównoważony rozwój siebie i twojego otoczenia. Jasno określasz swoje stanowisko w kwestii ekologii. Wykorzystaj z głową zasoby wody, które daje nam środowisko. Każdorazowy zakup  plastikowej butelki wody, gdy czujesz pragnienie, jest tak samo bezsensowne, jak kupowanie nowych ubrań, gdy te, które już masz, zabrudzą się.

Zrównoważona zmiana

Światowy boom na butelki wielorazowe trwa już od 2017 roku, a jego końca nadal nie widać. Na rynku stale pojawiają się nowe marki produkujące ekologiczne naczynia, wspierające zrównoważony rozwój (Rags’y, Yuhme, Retap), a niektóre z tych z dłuższym stażem przechodzą drugą młodość (Aladdin).

Która butelka wielorazowa będzie dla mnie najlepsza? 4 pytania, które pomogą ci  dokonać wyboru

Ale jaką butelkę wielorazową wybrać? Plastikowy Aladdin? Wymienić plastik na plastik? Jaki to ma w ogóle sens? A szklana butelka? Zaraz się potłucze i na pewno dużo waży! Spokojnie. Już wszystko tłumaczymy.

Żeby wybrać najlepszą butelkę wielorazową, najpierw odpowiedz sobie na cztery podstawowe pytania:

Co będę pić z mojej butelki?

Klasycznie – świeżą, czystą wodę? A może potrzebujesz butelki, która zapewni ci łyk ulubionej ciepłej kawy, albo herbaty, albo mrożonej herbaty!

Do czystej wody doskonale sprawdzi się prawie każdy rodzaj butelki. Jedną z najlepszych na rynku jest ekologiczna butelka duńskiej marki Retap. Szkło borokrzemowe, z której jest produkowana jest niezwykle trwałym tworzywem, a waga 0.5 l butelki równa się wadze zaledwie dwóch tabliczek czekolady. Szkło nie wpływa na zapach ani smak wody. Producent marki Retap obejmuje dożywotnią  gwarancją każdą wyprodukowaną butelkę, więc masz pewność, że wybrana przez ciebie butelka Retap, zostanie z tobą na wieki!

Lubisz mieć pod ręką coś rozgrzewającego? Zaparz pyszną kawę, przelej ją do termicznej butelki Rags’y i ruszaj w drogę! A może morsowanie porwało także ciebie? Podstawowym ekwipunkiem każdego prawdziwego morsa jest termos z rozgrzewającym napojem. A Rags’y ze stali nierdzewnej będzie też niezniszczalnym towarzyszem przy wykuwaniu przerębla.

Pamiętaj o tym, że termos podtrzymuje temperaturę płynów, więc przedłuża ciepło, jak i chłód napojów. Wiosna, lato, jesień, zima… Rags’y spełni twoje zróżnicowane wymagania każdą porą roku.

Jaka pojemność butelki jest mi potrzebna?

Butelka wielorazowa powstała do tego, by spełniać twoje potrzeby tu i teraz. Najpopularniejsze są butelki o pojemności 500 ml. To bardzo poręczna i uniwersalna wielkość. Łatwo się mieści w torbie czy plecaku, dobrze dopasowuje się do dłoni, nie jest ciężka. Jeśli skończy ci się zapas wody, pamiętaj, że butelki wielorazowe zostały stworzone właśnie po to, by je dopełniać. Jeśli  potrzebujesz większej ilości wody, a gabaryty tych butelek ci odpowiadają, bez problemu możesz  znaleźć coś dla dla siebie o wielkości 800 ml, np. Retap, Rags’y.

Na rynku znajdziesz też duży wybór butelek ekologicznych dla dzieci o małej pojemności np. Rags’y Wood 260 ml, Aladdin Zoo Królik.

Dokąd będę zabierać eko butelkę? 

Do pracy, do szkoły, na trening, na spacer? Na rynku znajdziesz butelki wielorazowe głównie  zrobione z tritanu (plastik wolny od BPA i ftalanów), stali nierdzewnej lub szkła. Jeśli szukasz kompanki na piesze wycieczki, spacery wtedy warto zainwestować w tę lżejszą, tritanową. MB zaprojektowało bardzo lekkie butelki z solidnego, bezpiecznego plastiku wolnego od BPA, BPS, które idealnie sprawdzają się w sytuacji, gdy waga twojego bagażu jest ograniczona.

Ile mogę wydać na moją butelkę? 

Butelki wielorazowe dobrej jakości wcale nie muszą być dużym wydatkiem. Ceny większości z nich wahają się między 45, a 80 zł. Co, patrząc na koszt wielorazowych butelek, zwraca się bardzo szybko. Przyjmując, że dziennie wypijasz 1,5 l wody butelkowanej, w ciągu miesiąca wydajesz na nią ok. 60 zł. Kupując butelkę wielorazową pieniądze zwracają się w ciągu 1.5 miesiąca. Decydując się na zakup zrównoważonej butelki, pamiętaj, że jej koszt ponosisz raz, na długi okres użytkowania.

Jak butelka wielorazowa dla dzieci? 

Jeśli chodzi o wybór butelki, która od małego będzie uczyła twoje dziecko zrównoważonego działania, szacunku do zasobów przyrody, a przede wszystkim będzie spełniała jego potrzeby, zwróć uwagę na wagę, rozmiar i design produktu. Marka Aladdin jest weteranem na rynku naczyń wielorazowych. Niemożliwym jest wybrać tylko jeden, ulubiony projekt z serii Zoo dla dzieci. Do wyboru mamy kilka przepięknie zaprojektowanych butelek z tritanu (350 ml) ze składaną rurką, a te  ze stali nierdzewnej (430ml) z dodatkowym uchwytem projektowane są z myślą o starszych szkrabach. Butelki wielorazowe Aladdin Zoo są wolne od BPA i są w 100% szczelne.

Marka Rags’y również pamięta o najmłodszych. Stal nierdzewna jest jednym z  najodporniejszych tworzyw na świecie, a wiadomo jak dzieci lubią testować wytrzymałość  przedmiotów. Seria Rags’y Wood to butelki wielorazowe o pojemności minimalnej 260 ml.

Podsumowując, na co zwrócić uwagę przy wyborze butelki? 

Już wiesz, czym kierować się, przy wyborze butelki wielorazowej dla siebie. To jej cztery najważniejsze cechy, które określając, doprowadzą cię do idealnego modelu:

  1. Zawartość 
  2. Pojemność
  3. Tworzywo
  4. Cena

Możliwość komentowania została wyłączona.