Poranny jogging zamiast kawy to jeden z tych pomysłów, które porzucasz za każdym razem, gdy tylko zadzwoni budzik? “Za oknem chyba kropi i strasznie wieje, a w ogóle to w kolanie coś strzyka” – powód do pominięcia treningu zawsze się znajdzie. Przeczytaj nasz poradnik i zamiast mnożyć wymówki zacznij mnożyć kilometry!
Ciężkie początki – jak sobie z nimi poradzić?
Zakładając, że bieganie chodzi Ci po głowie już od jakiegoś czasu, a może masz już nawet za sobą kilka zaliczonych tras, przechodzimy do działania. Nie będziemy się skupiać na korzyściach płynących z uprawiania tego sportu, ponieważ wierzymy, że już doskonale wiesz ile dobrego dla Twojego zdrowia i samopoczucia może zrobić już nawet 30 minutowa sesja joggingu.
Zacznij od zlokalizowania momentu, w którym się poddajesz i decydujesz przełożyć trening na tak zwane „później”. Jeżeli robisz to rano, gdy zadzwoni Twój budzik, zastosuj te trzy proste sposoby: Odłóż budzik z dala od łóżka, połóż w zasięgu wzroku strój do biegania, a na wierzchu kartkę z motywacyjnym tekstem (Wybierz swój ulubiony na przykład tutaj).
Wciąż wątpisz, że uda Ci się wstać z łóżka bez problemu? Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację WakeOut, która skutecznie Cię obudzi kilkoma prostymi ćwiczeniami, które wykonasz jeszcze zanim wstaniesz z łóżka. Trening w piżamie? Mówimy stanowcze TAK!
Jeżeli poddajesz się wracając do domu z pracy, zamiast wychodzić ze znajomym na drinka, umów się z nim na sesję biegania. Aby wzmocnić motywację możecie założyć się, że ten, kto odwoła trening będzie musiał zapłacić za kolejny wspólny obiad lub wyjście do kina.
Spraw sobie motywacyjny prezent
Zazwyczaj, gdy kupujesz sobie coś nowego chcesz to jak najszybciej wypróbować. Zmotywuj się do treningu nową parą legginsów, butów albo… funkcjonalną butelką na wodę, która przyda Ci się nie tylko podczas treningu!
Wypróbuj sportowy bidon Mb Active w silikonowym, antypoślizgowym futerale lub zgrabną butelkę Retap w stylowym etui z wygodną pętelką, która sprawi, że butelka nie wypadnie Ci z dłoni w czasie biegu.
Zaplanuj trasę i sprawdź kilometry
Wielu biegaczy korzysta z aplikacji, które liczą przebiegnięte kilometry i spalone kalorie. To dobry pomysł na sprawdzenie jak nam idzie w trakcie i po biegu. Co możesz zrobić przed rozpoczęciem treningu?Zaloguj się na stronie WalkJogRun.com i zaplanuj trasę biegu, aby sprawdzić ilość kilometrów i przewidywany czas potrzebny do ich pokonania. W ten sposób zweryfikujesz, czy jesteś w stanie sprostać swoim oczekiwaniom, a przy okazji Twoja motywacja od razu skoczy do góry.
Nie masz pomysłu na własną trasę? Na mapie w Twojej okolicy znajdziesz wszystkie trasy, stworzone przez innych użytkowników, z których możesz skorzystać. Po powrocie do domu z dumą będziesz mógł spojrzeć na przebiegnięte kilometry i narysować trasę kolejnego biegu.
Biegaj i pomagaj
Popularna aplikacja do monitorowania przemierzonych dystansów (spacerem, biegiem, na rolkach lub na rowerze) Endomondo oferuje swoim użytkownikom udział w charytatywnej akcji T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami. Kilometry przebyte przez osoby, które aktywowały kampanię na swoich smartfonach, są przeliczane na finansowe wsparcie dla fundacji TVN Nie Jesteś Sam. Tegoroczna, j edycja akcji, zakończyła się we wrześniu, więc pamiętajcie, aby zaangażować się w przyszłym roku!
Odpal playlistę
Siła drzemiąca w muzyce potrafi sprawić, że nawet najbardziej leniwe nogi zaczną wesoło podrygiwać. W trakcie treningu nie tylko rzucamy wyzwanie swoim mięśniom, ale również walczymy ze swoim nastawieniem, które dzięki odpowiedniej ścieżce dźwiękowej obierze kierunek na zwycięstwo.
Klucz do sukcesu w tym przypadku to dobór piosenek odpowiednio naładowanych energią. Nasze TOP 10 hitów, specjalnie dla Was na dobry początek, to:
- Black Eyed Peas – Let’s Get It Started
- Jennifer Lopez – Let’s Get Loud
- Will Smith – Miami
- Gwen Stefani – Hollaback Girl
- Walk The Moon – Shut Up And Dance
- Justin Timberlake – Can’t Stop The Feeling
- Calvin Harris feat. Rihanna – This Is What You Came For
- Major Lazer & DJ Snake feat. MØ – Lean On
- Katy Perry – I Kissed A Girl
- Macklemore & Ryan Lewis feat. Ray Dalton – Can’t Hold Us
Koniecznie przetestuj również funkcję Spotify Running, która dobiera piosenki do tempa biegacza i oferuje treningowe playlisty autorstwa światowej sławy DJ-ów. Wystarczy włączyć aplikację w trakcie biegu i wybrać swój ulubiony gatunek muzyki lub artystę. Narzędzie po chwili wykryje prędkość biegu i dobierze odpowiednią piosenkę. W ten sposób nie tylko pobiegniesz szybciej, ale też dalej, aby tylko móc dłużej posłuchać swoich ulubionych kawałków!
Znajdź wzór do naśladowania
Autorytet w bieganiu? Czemu nie! Jednym z najlepszych sposobów, aby złapać większą zajawkę w danej dziedzinie jest znalezienie ludzi, którzy są jej mistrzami. Koniecznie sprawdź kanał na Youtubie i stronę z inspirującymi podcastami słynnego ultramaratonisty Richa Rolla. Do systematycznego biegania skłoniła go zadyszka, jaką łapał na schodach przy wchodzeniu na drugie piętro. Posłuchajcie fragmentu jego rozmowy ze słynnym youtuberem i biegaczem Casey’em Neistatem, aby przekonać się, że warto go obserwować.
Jego kolegą po fachu jest Scott Jurek, u którego na blogu również znajdziecie świetne, rzeczowo napisane porady dla biegaczy. Na naszym podwórku również nie brakuje amatorów cięcia kilometrów z szybkością strusia pędziwiatra. Postacie, które nas najbardziej motywują to niesamowicie zwinna Kasia Gorlo z bloga Run The World i pozytywnie zakręcony Vegenerat Biegowy, czyli Przemek Ignaszewski.
Zacznij powoli
Jeżeli dotarłeś do tego momentu w tekście, prawdopodobnie jesteś już gotów założyć trampki i pokonać swoje pierwsze pięć kilometrów. Zaczekaj jednak jeszcze chwilę, żeby przypomnieć sobie 3 najważniejsze zasady.
1. – Rozgrzewka i krótkie rozciąganie przed nawet najkrótszą przebieżką to absolutna podstawa. Nie zapominaj również o stretchingu po treningu. W ten sposób kontuzje będą omijać Cię szerokim łukiem, zakwasy dadzą Ci spokój, a mięśnie wyrzeźbią znacznie ładniej i szybciej.
2. – Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, zamiast forsować się przy pierwszych treningach, na początku dawaj z siebie 75 procent. W ten sposób zachowasz motywację na kolejne okrążenia następnego dnia bez obaw o zakwasy. Nie ma nic gorszego niż zniechęcenie się do treningu spowodowane zbyt dużym wyciskiem na początku.
3. – Bieganie angażuje praktycznie wszystkie mięśnie Twojego ciała, rozgrzewając je do czerwoności w szaleńczym tempie. Już po 10 minutach powinieneś czuć kropelki potu spływające Ci z czoła, a endorfiny uderzą Ci do głowy może nawet jeszcze szybciej. Ta cała energia i ekscytacja sprawią, że zapomnisz o tym, że właśnie się odwadniasz!
Zawsze miej przy sobie coś do picia, aby uzupełnić płyny i zachować równowagę gospodarki wodnej organizmu, który potrzebuje paliwa do regeneracji. Sprawdź nasz wybór butelek i wyposaż się w swój gadżet do biegania już dzisiaj!