jaki dzbanek filtrujący wodę wybrać

Jaki dzbanek filtrujący wodę wybrać?

Wybierając dzbanek filtrujący wodę, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

Pojemność 

Tworzywo 

Dodatki, np. wskaźnik ilości wody 

Dla jednej lub dwóch osób wystarczy dzbanek o pojemności 1 lub 1,5 litra – szybko przefiltruje niezbędną ilość wody. W domu rodzinnym przyda się większy dzbanek, który pomieści od 1,5 do 2,5  litrów świeżo przefiltrowanej wody. Kolejna kwestia to materiał, z którego wykonany jest dzbanek. W sklepach można znaleźć dzbanki wykonane z plastiku wolnego od BPA oraz dzbanki szklane. Wskaźnik wymiany filtra jest bardzo przydatną częścią dzbanka filtrującego. Można spotkać wskaźniki manualne i elektroniczne, które same poinformują nas w momencie zużycia wkładu. Warto też zastanowić się, czy miarka wody w dzbanku będzie przydatnym elementem.

Czy warto kupić dzbanek filtrujący? 

Daliśmy się nabić w butelkę ☺ Przyzwyczajenie do wody butelkowanej weszło nam w krew tak  mocno, że zapomnieliśmy o naszych domowych kranach. Mamy przecież stały dostęp do czystej, zdatnej do picia wody we własnych domach. I to za grosze! Rozliczamy się z niej co miesiąc. Mimo to jeździmy do sklepów po zgrzewki plastiku wydając nawet 900 zł na osobę rocznie. Zupełnie niepotrzebnie. Woda w Polskich kranach jest regularnie badana przez Państwową Stację Sanitarną, według ustalonych zasad w rozporządzeniu w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dodatkowo reguluje ją Europejska Dyrektywa zaktualizowana w grudniu zeszłego roku. Regularnie analizowany jest skład wody pod kątem obecności wszelkich mikroorganizmów i bakterii. Badana jest też ilość minerałów i pierwiastków.

1. Zdrowie 

Zadaniem dzbanka filtrującego jest zminimalizowanie zanieczyszczeń w wodzie. Głównie chodzi o usunięcie drobnych zanieczyszczeń wynikających ze stanu instalacji wodociągowych, np. rdzy. Filtr w dzbanku zatrzymuje również cząsteczki chloru, który może wpływać na smak i zapach wody. Chlor używany jest do dezynfekcji wody kranowej, by zapobiec rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów.

2. Finanse 

Dodatkowym atutem dzbanka filtrującego jest ograniczenie wydatków na wodę pitną. Woda z  kranu jest o wiele tańsza, niż woda butelkowana.

 Woda w butelce BPA Woda z kranu
1 l 1,20-2 zł 0,01 zł
2,5 l (1 dzień)3 – 5 zł 0,03 zł
77,5 l (31 dni)93 – 155 zł 0,76 zł
912 l (365 dni)1095 – 1824 zł 9,12 zł

Zakładając, że kupisz jeden dzbanek filtrujący wodę za około 100zł i 12 wkładów po 20 zł, w ciągu roku możesz zaoszczędzić ponad 1000 zł.

3. Jednorazowy plastik 

Trzecią najważniejszą (o ile nie najważniejszą dziś) kwestią przy korzystaniu z dzbanka filtrującego, jest rezygnacja z kupna jednorazowego plastiku. Rezygnując z wody w plastikowej butelce BPA w ciągu roku ograniczasz zużycie ponad 200kg plastiku. Zmieniając przyzwyczajenia w piciu wody, zauważysz jak zbędne jest kupowanie jednorazowego opakowania do czegoś, co masz na wyciągnięci ręki w domowym kranie. Torby z zakupami też  staną się lżejsze ☺

Warto więc przemyśleć decyzję kupna dzbanka, ze względu na korzyści finansowe, zdrowotne i ekologiczne

Jeśli lubicie mieć zawsze pod ręką świeżą wodę przeczytajcie ten artykuł.

Jak działa dzbanek filtrujący? 

Rolą dzbanka filtrującego jest zminimalizowanie zanieczyszczeń w wodzie pitnej. Każdy dzbanek jest  wyposażony w komorę z filtrem węglowym. Wlewamy do niej wodę z kranu, która przepływając przez wkład filtrujący oczyszcza się. Filtr węglowy dzięki właściwościom adsorpcyjnym zatrzymuje na  swojej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia. Po przefiltrowaniu, woda dostaje się do zbiornika w  dolnej części dzbanka. Komora z czystą wodą jest oddzielona od tej z filtrem, tak, by ich zawartość się  ze sobą nie mieszała, a filtr był wydajniejszy. Dzbanek filtrujący powinien być skonstruowany tak, by  woda nie wylewała się z komory filtrującej podczas przechylania naczynia, nawet, gdy jeszcze  znajduje się w niej woda.

Nie należy filtrować wody na długi czas przed jej wykorzystaniem. Najlepiej spożyć ją zaraz po  przefiltrowaniu.

Jak często wymieniać wykłady w dzbanku filtrującym? 

Wkłady do dzbanków filtrujących zostały zaprojektowane tak, by starczały na długi czas. Producenci  dzbanków najczęściej zapewniają o 4 tygodniowej żywotności filtra. Prawdą jest jednak, że na czas  prawidłowego działania filtra ma wpływ stan filtrowanej wody, oraz jej ilość. Najlepiej jest korzystać z dzbanka, wyposażonego we wskaźnik elektroniczny, który informuje nas o tym, kiedy należy wymienić filtr na nowy.

Dzbanek filtrujący dla każdego 

Może się wydawać, że dzbanek filtrujący to spory wydatek, jednak przy zestawieniu rocznego zakupu wody butelkowanej okazuje się, że jest to ogromna oszczędność. Pijąc przefiltrowaną wodę możemy oszczędzić nawet 1000zł w ciągu roku. Nie zapominajmy też o ukłonie w stronę środowiska. Zakup dzbanka filtrującego pomaga ograniczyć produkcje jednorazowego plastiku nawet do 200 kg rocznie!

Możliwość komentowania została wyłączona.