kubki wielorazowe nasze rozwiązanie na plastikowy problem

Kubki Wielorazowe – Nasze rozwiązanie na “plastikowy problem”

Żyjemy w pędzie: jemy w biegu, na szybko łapiemy butelkę z wodą, spożywamy posiłki przy komputerze w pracy. Czerpiemy z życia pełnymi garściami, ale jednocześnie ciężko nam zrezygnować z drobnych przyjemności, jak dobrej jakości kawa w drodze do pracy czy aromatyczna herbata podczas wykładu na uczelni. Produkujemy przy tym ogromne ilości śmieci, często nie mając czasu na zatrzymanie się i pomyślenie nad alternatywnymi rozwiązaniami. Jednocześnie wzrasta nasza świadomość na temat ekologii i tego, co ludzkość robi z planetą. Czy pęd dzisiejszych czasów da się połączyć z byciem eko?

 Ile śmieci produkuje przeciętny Polak?

Coraz częściej słychać głosy ekologów, którzy zwracają uwagę na problem plastikowych opakowań. W 2015 roku według danych GUS przeciętny Polak produkował średnio 283 kilogramy odpadów komunalnych. W 2016 roku było ich już 303, a w 2017 roku: 312! To właśnie dlatego ruch zero waste tak szybko rośnie w siłę. Jeżeli czegoś nie zrobimy, to niedługo utoniemy w śmieciach. One są wszędzie: w wodzie, w ziemi, w powietrzu, a nawet w organizmie człowieka.

Piękne wodne ulice Wenecji są zanieczyszczone, w Morzu Bałtyckim pływają plastikowe reklamówki, jednorazowe słomki i opakowania po jedzeniu na wynos.

Żółwie morskie jedzą jednorazówki, ryby zaplątują się w opakowania po butelkach, a delfiny zjadają niewyobrażalne ilości jednorazowych naczyń, które lądują w wodzie. Jak to zatrzymać?

Jak być bardziej eko?

Jesteśmy zwolennikami drobnych zmian. Coraz więcej firm zaczyna zwracać uwagę na szkodliwość m.in. jednorazowych opakowań na napoje. Jednocześnie wiemy, jak ciężko zrezygnować z ulubionej kawy przed lub w pracy. Dzisiaj, gdy musimy wstawać skoro świt i pędzić do biura, ciężko cieszyć się ulubioną kawą w domu. Dlatego kubki wielorazowe to doskonałe rozwiązanie, z którego skorzystasz zarówno Ty, jak i nasze środowisko.

Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy lub jesteś zakochany w herbacie, to na pewno wiesz, jakie znaczenie ma odpowiednie parzenie napoju. Każdy z nas ma inne preferencje i jeżeli brakuje Ci czasu, żeby móc w spokoju napić się w domu, a śniadania zwykle jesz już w biurze, bo przecież nie masz czasu, to kubek wielokrotnego użytku pomoże Ci celebrować początek dnia gdziekolwiek jesteś. Obojętnie czy siedzisz na uczelni, w pracy czy na spotkaniu.

Wielorazowy kubek – alternatywa dla miłośników kawy na wynos

No dobrze, ale co z tymi osobami, które wpadają do kawiarni, proszą o dużą kawę/herbatę na wynos, i spieszą się na wykład lub do biura? Nie ma sensu ich piętnować – zwłaszcza że coraz więcej kawiarni bez problemu zrobi napój w Twoim wielorazowym kubku.

Do takich lokali należą m.in. Columbus Coffee, Starbucks czy CoffeeDesk. Oprócz tego w wielu miastach lokalne punkty chętnie przyłączają się do ruchu zero waste.

z własnym kubkiem mapa lokali

Pełną listę takich miejsc z całej Polski znajdziesz tutaj: http://mapa.oddamodpady.pl/?t=z-wlasnym-kubkiem

Wystarczy więc, że wejdziesz do jednej z nich i poprosisz o kawę na wynos we własnym kubku. Niektóre sieciowe kawiarnie, chcąc zachęcić swoich klientów do korzystania z tego rozwiązania, oferują rabat na napoje na wynos we własnych naczyniach (np. Starbucks daje 10% zniżki).

Nie tylko więc zaoszczędzisz pieniądze, ale i dołączysz do ruchu, dzięki któremu przyszłe pokolenia będą miały szansę na cieszenie się czystą wodą, pachnącymi lasami i zieloną planetą.

Papierowe kubki NIE SĄ EKO

Jednorazowe kubki nie są ekologiczne. Pomyśl: dlaczego napój zostaje w środku, skoro kubek jest „papierowy”? Już wyjaśniamy – tego typu naczynia nasączone są polietylenem, który nie podlega recyklingowi! Dodatkowo tego typu kubki mają przecież kontakt z żywnością, dlatego ich recykling jest po prostu nieopłacalny. Rocznie na całym świecie ludzie zużywają ich miliardy – prawie wszystkie idą na wysypisko, gdzie będą się rozkładać kilkaset lat.

Kubki wielokrotnego użytku – czyli jak zatrzymać produkcję śmieci

Kubki jednorazowe mogą być też wykonane z plastiku lub styropianu. Najczęściej bierzemy kawę na wynos, pijemy ją na szybko i bezrefleksyjnie wyrzucamy niepotrzebne opakowanie do kosza. Jeżeli myślisz, że Twoje odpady trafiają na wysypiska, to musimy Cię rozczarować: nigdy nie wiemy, gdzie swoją drogę zakończą nasze śmieci. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby nie tyle co je segregować, chociaż to jest równie ważne, ale przede wszystkim ograniczyć ich produkcję. Słyszałeś o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci?

Wielka Pacyficzna plama śmieci

To ogromne skupisko śmieci, które unosi się w Oceanie Spokojnym, między Kalifornią i Hawajami. Bardzo podobna „wyspa” znajduje się także pomiędzy Hawajami a Japonią. Szacuje się, że dryfująca plama ma od 45 do aż 129 tysięcy ton śmieci! Pomyśl o niej, zanim weźmiesz kawę w papierowym kubku.

Kubki do kawy i termiczne

Na rynku znajdziesz różne kubki wielorazowe: jest ich coraz więcej, dlatego wierzymy, że bez problemu znajdziesz dla siebie idealny model. Poniżej przygotowaliśmy listę kubków, podzieloną na „miejskie” (do szybkiej kawy w drodze) i termiczne.

Kubki do kawy na wynos

Są idealne dla osób, które często biorą kawę lub herbatę na wynos. Są piękne i większość modeli można myć w zmywarce. Nie trzymają ciepła tak długo jak kubki termiczne, dlatego idealnie nadają się na spacer czy na wypicie kawy w biegu lub w samochodzie, gdy czekasz w korku.

Czyli tak zwane kubki „miejskie”. Są niewielkie, dopasowują się do dłoni. Doskonale nadadzą się do wypicia kawy w biegu czy w biurze. Koniec z oparzonymi ustami, gdy spieszysz się do biura – trzymają temperaturę dokładnie tyle, ile potrzebujesz.

Kubki termiczne

Spełniają funkcję termosu, ale są dużo wygodniejsze. Jeżeli czeka Cię długa podróż samochodem lub pociągiem, a nie możesz żyć bez kawy, to wielorazowy kubek termiczny będzie strzałem w dziesiątkę. Wygodne zamknięcie można otworzyć jedną ręką, dlatego będziesz mógł się napić nawet podczas jazdy. Lekka konstrukcja oraz wygodne i szczelne zamknięcie powodują, że wiele osób uznaje go za niezbędnego towarzysza dnia codziennego.

Kubki termiczne na kawę

Mocne, wytrzymałe kubki termiczne polecamy każdemu, kto uwielbia zawsze mieć pod ręką gorącą kawę czy herbatę. Są w 100% wolne od BPA i utrzymują temperaturę napoju przez wiele godzin. Nadają się także do przewożenia zimnych napojów. Na rynku znajdziesz wiele różnych modeli, pojemności i kolorów – bez problemu znajdziesz kubek, który będzie do Ciebie pasował.

Dane z GUS są przerażające. To, ile dziennie produkujemy śmieci, powinno być jak kubeł zimnej wody dla każdego, komu nie jest obojętny los naszej planety. Pomyśl: przerzucenie się na wielorazowy kubek do kawy wcale nie kosztuje Cię dużo. W wielu lokalach dostaniesz zniżkę, a takie naczynie posłuży Ci przez lata. Nie przyczyniaj się do zwiększenia ilości odpadów i zadbaj o swoje otoczenie – to proste i wygodne.

Możliwość komentowania została wyłączona.